منظور از گشتاور پیچ و مهره چیست؟

گشتاور به مفهوم اندازه گیری و تبدیل نیروس خطی به نیروی دورانی در فاصله ای از محور چرخش است. هنگتمی که به یک پیچ نیرویی اعمال میشود این نیرو به تنش در دنده و رزوه های پیچ تبدیل میشود , که به نوبه خود یک نیروی گیره بین دو ماده ای که با هم پیچ میکنید اعمال میکند. توجه داشته باشید که میزان کشش در پیچ و مهره بسیار اهمیت دارد. برای هر کاربرد پیچ و مهره مقدار گشتاور پیچ و مهره ایده ال وجود خواهد داشت. به عنوان مثال در تصویر زیر عبارت ذکر شده بر روی صندلی دوچرخه گشتاور لازم را بیان میکند. اگر گشتاور کمی به پیچ و مهره اعمال کنیم ارتعاشات به مرور زمان باعث شل شدن پیچ و مهره میشود که ممکن است منجر به خرابی شود.
درمقابل از طرف دیگر، اگر پیچ و مهره را با گشتاور زیاد سفت کنید، پیچ ممکن است کشیده شود و در واقع باعث کاهش نیروی گیره شود. اگر گشتاور را بیشتر افزایش دهید، ممکن است پیچ در حین مونتاژ یا حتی بدتر در حین کار شکسته شود.

گشتاور پیچ و مهره

تعریف دقیق نیروی گشتاور

گشتاور نیرویی است که میتواند باعث چرخش جسم حول محور شود. نیرو چیزی است که باعث میشود یک جسم در سینماتیک خطی شتاب بگیرد. بطور مشابه گشتاور نیرویی است که باعث شتاب زاویه ای میشود. از این رو گشتاور را میتوان به عنوان معادل نیروی خطی تعریف کرد. خط مستقیمی که جسم به دور آن میچرخد , محور چرخش نامیده میشود.در فیزیک، گشتاور صرفاً تمایل یک نیرو به چرخش یا پیچش است. اصطلاحات مختلفی مانند لحظه یا لحظه نیرو به جای یکدیگر برای توصیف گشتاور استفاده می شوند. فاصله نقطه اعمال نیرو از محور چرخش را گاهی بازوی ممان یا بازوی اهرمی می نامند.

انواع نیروی گشتاور پیچ و مهره

گشتاور پیچ و مهره میتواند استاتیک یا داینامیک باشد. گشتاور استاتیک گشتاوری است که شتاب زاویه ای ایجاد نمیکند.محور محرک در یک ماشین مسابقه ای که از خط شروع شتاب می گیرد، گشتاور دینامیکی از خود نشان می دهد، زیرا با توجه به اینکه ماشین در طول مسیر شتاب می گیرد، باید شتاب زاویه ای چرخ ها ایجاد کند.

محاسبه گشتاور پیچ و مهره

چرا محاسبه گشتاور پیچ و مهره مهم است؟

شما باید اطمینان حاصل کنید که کاربرد شما دارای مقدار مناسب گشتاور و کشش است تا از نیروهای برشی پیچ (از هم جدا شدن) و کششی (از هم جدا شدن) جلوگیری شود. پس از چرخاندن مهره روی پیچ، گشتاور اضافی باعث چرخش مهره و کشش پیچ می شود. هنگامی که پیچ کشیده می شود، به یک فنر جامد تبدیل می شود که اجزا را به هم می چسباند. اگر بار کششی از بار گیره بیشتر نشود، اجزا از هم جدا نمی شوند. تحت بارهای برشی، افزایش اصطکاک از حرکت نسبی اجزا جلوگیری می کند و از شکست مواد جلوگیری می کند.
تعیین مقدار مناسب گشتاور به خواص فلزی پیچ و هدف پیچ بستگی دارد. در اصل، شما باید مطمئن شوید که مواد مناسب برای برنامه خود دارید. داشتن مواد نامناسب یا محاسبه نادرست گشتاور می تواند بالقوه خطرناک باشد. پیچ کم گشتاور تغییر شکل می‌دهد و نمی‌تواند به اندازه‌ای که نیاز است نیروی گیره‌ای ایجاد کند، در حالی که پیچ با گشتاور بیش از حد می‌شکند.

چگونه گشتاور پیچ و مهره را محاسبه کنیم؟

تبدیل گشتاور به نیروی گیره بستگی به نوع ماده پیچ , قطر آن و میزان روغن کاری ما روی پیچ و مهره دارد. در این مقاله فرمولی را به شما معرفی میکنیم که گشتاور پیچ و مهره و نیروی گیره را مرتبط به یکدیگر میکند.

T= K * F * d (1 – l/100)

معرفی متغیرها فرمول گشتاور پیچ و مهره

  • متغیر T گشتاور اعمال شده توسط آچار برای سفت کردن پیچ است (N⋅m یا lbf⋅ft).
  •  K یک عامل ثابت است که مواد و اندازه پیچ را در نظر می گیرد.
  •  F نیروی گیره ای است که پیچ به سطوح در حال پیچ (N یا lbf) اعمال می کند.
  •  d قطر پیچ و مهره (m یا ft) است.
    متغیرl مقدار روغن کاری است که به صورت درصد داده می شود.

باید توجه داشته باشید که این فرمول فقط یک تقریب است، زیرا گام رزوه پیچ (زاویه و چگالی رزوه ها) را در نظر نمی گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید