پیچ و مهره گالوانیزه گرم

پیچ و مهره گالوانیزه گرم (HDG) فرآیند پوشش دادن فولاد ساخته شده با غوطه ور کردن آن در حمامی از روی مذاب است. سه مرحله اساسی در فرآیند گالوانیزه گرم وجود دارد. آماده سازی سطح، گالوانیزه کردن و بازرسی که در این مقاله به بررسی هر یک میپردازیم.

آماده سازی سطحی

هنگامی که پیچ و مهره ساخته شده به تأسیسات گالوانیزه می رسد. با سیم آویزان می شود یا در یک سیستم قفسه ای قرار می گیرد که می تواند توسط جرثقیل های سقفی بلند شود و در طول فرآیند حرکت کند. سپس فولاد از سه مرحله پاکسازی عبور می کند. چربی زدایی، ترشی و روان کردن. چربی زدایی کثیفی، روغن و بقایای آلی را از بین می برد، در حالی که حمام اسیدی ترشی فلس آسیاب و اکسید آهن را از بین می برد. مرحله نهایی آماده سازی سطح، شار کردن، اکسیدهای باقی مانده را حذف می کند و فولاد را با یک لایه محافظ می پوشاند تا از تشکیل اکسید بیشتر قبل از گالوانیزه جلوگیری شود. آماده سازی سطح مناسب بسیار مهم است، زیرا روی با فولاد ناپاک واکنش نشان نمی دهد.

گالوانیزه کردن

پس از آماده سازی سطح، فولاد در حمام مذاب (830 فارنهایت) با حداقل 98 درصد روی غوطه ور می شود. فولاد با زاویه ای به داخل کتری پایین می آید که به هوا اجازه می دهد از اشکال لوله ای یا سایر حفره ها خارج شود و روی به داخل، روی و از طریق کل قطعه جریان یابد. آهن موجود در فولاد در حالی که در کتری غوطه ور است، به صورت متالورژیکی با روی واکنش می دهد و یک سری لایه های بین فلزی روی-آهن و یک لایه بیرونی روی خالص را تشکیل می دهد. در ادامه پیچ و مهره گالوانیزه گرم تهیه میشود.

بازرسی

مرحله آخر بازرسی پیچ و مهره گالوانیزه گرم است. تعیین بسیار دقیق کیفیت پوشش را می توان با یک بازرسی بصری به دست آورد. زیرا روی با فولاد ناپاک واکنش نشان نمی دهد، که باعث می شود یک ناحیه بدون پوشش روی قطعه باقی بماند. علاوه بر این، می توان از یک ضخامت سنج مغناطیسی برای تأیید ضخامت پوشش با الزامات مشخصات استفاده کرد.

مزایای پوشش پیچ و مهره گالوانیزه گرم 

گالوانیزه گرم مزایای زیادی برای پیچ که محافظت می کند دارد. لایه‌های آلیاژ روی و آهن با پیوند متالورژیکی نه تنها مانعی بین فولاد و محیط ایجاد می‌کنند، بلکه به طور کاتدی از فولاد محافظت می‌کنند. حفاظت کاتدی ارائه شده توسط روی به این معنی است که پوشش گالوانیزه خود را قربانی می کند. تا از فولاد پایه زیرین در برابر خوردگی محافظت کند.
پوشش محکم چسبیده، که دارای استحکام پیوند حدود 3600 psi است، همچنین در برابر سایش بسیار مقاوم است، زیرا لایه های بین فلزی سخت تر از فولاد پایه هستند.