پیچ استیل 304 در مقابل پیچ استیل 316

پیچ استیل 304 و 316 دو مورد از پرمصرف ترین محصولات استیل در کشور هستند که در این مقاله میخواهیم به بررسی تفاوت این دو محصول بپردازیم.   

نحوه تشخیص این دو محصول از هم

خیلی از مشتریان ما درباره ی این موضوع سوال میپرسند که چگونه پیچ استیل 304 از 316 رو تشخیص دهیم .یکی از این راه ها توجه به عبارتی است که روی پیچ ثبت میشود.بر روی پیچ استیل 304 عبارت A2-70 و بر روی پیچ استیل 316 عبارت A4-70  ثبت میشود.

تفاوت پیچ استیل 304 و 316 چیست؟

پاسخ ساده این است که پیچ استیل 304 حاوی 18٪ کروم و 8٪ نیکل است در حالی که 316 حاوی 16٪ کروم، 10٪ نیکل و 2٪ مولیبدن است. مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی به کلریدها (مانند آب دریا و نمک های یخ زدا) اضافه می شود. بروشور فولاد ضد زنگ برای کاربردهای خوردگی ساحلی و نمکی به عنوان یک مرجع کلی برای استفاده از فولاد ضد زنگ در منطقه ما بسیار مفید است.
نه تنها این خطر وجود دارد که تمام اجزای الکتریکی حیاتی شما در داخل قرار بگیرند، بلکه ممکن است در صورت قطع شدن آن، تعویض آن هزینه زیادی برای شما داشته باشد. ما در مورد آسیب و تعویض قطعات، هزینه های تعمیر از جمله کار و خرابی صحبت می کنیم. من برخی از نمایش‌های ترسناک واقعی را دیده‌ام که محفظه‌ها زنگ می‌زنند. زیبا نیست خبر خوب این است که ما یک راه حل ساده و مقرون به صرفه داریم. ما دریافتیم که با استفاده از فولاد ضد زنگ 316 به جای فولاد ضد زنگ 304 در یک محفظه در فضای باز که در معرض عناصر قرار می گیرد (مثلاً در یک سکوی نفتی) نه تنها طول عمر محفظه را افزایش می دهد، بلکه بسیار ایمن تر است.

پیچ استیل 304 در مقابل پیچ استیل316: تفاوت در ترکیب

استیل ss 304 استیل یک فولاد ضد زنگ عمومی در نظر گرفته می شود و با گنجاندن 18% کروم و 8% نیکل در ترکیب الیاژ ان مشخص میشود. در مقابل، فولاد ضد زنگ 316 با گنجاندن 16٪ کروم (کروم)، 10٪ نیکل (Ni) و 2٪ مولیبدن (Mo) مشخص می شود. همانطور که در ادامه بیشتر مورد بررسی قرار گرفته است، وجود مولیبدن استحکام بیشتری ایجاد می کند.

فولاد ضد زنگ 304 در مقابل 316: تفاوت در خوردگی

متریال استیل به طور کلی در مقایسه با مواد فولاد کربن استاندارد مقاومت در برابر خوردگی قابل توجهی دارد. در طبقه بندی فولاد ضد زنگ، نمرات هایی وجود دارد که از سایرین برتری دارند. افزایش محتوای نیکل در 316 SS به بهبود مقاومت در برابر خوردگی آن در مقایسه با 304 کمک می کند. به این ترتیب، 316 برای استفاده در مناطق ساحلی که میزان نمک بیشتری وجود دارد، یا در مناطقی که سطوح بالاتری از آلودگی یا مواد شیمیایی خورنده وجود دارد، توصیه می شود. به خصوص کلرید.

پیچ استنلس استیل 304 در مقابل 316: تفاوت در استحکام

در حالی که هر دو فولاد ضد زنگ 304 و 316 قوی هستند. افزودن مولیبدن در 316 به آن برتری کمی در استحکام نسبت به 304 می دهد. جدول زیر ویژگی های این دو ماده را نشان می دهد. فولاد ضد زنگ 316 استحکام تسلیم بیشتری را ارائه می دهد (جایی که ماده به طور دائم تغییر شکل می دهد) و ازدیاد طول و استحکام کششی کاهش می یابد. تفاوت کمی بین آلیاژها از نظر استحکام وجود دارد، اما مقاومت در برابر خوردگی جایی است که 316 واقعاً از 304 پیشی می گیرد.

قیمت

گاهی اوقات برای مشتریان سوال پیش می آید که چرا پیچ استیل 316 از پیچ استیل 304 گران تر است؟ در ابتدا به این موضوع اشاره کنم که این دو محصول از نظر ساختار و ترکیبات شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند ولی یک ویژگی پیچ استیل 316 است که باعث میشود ارزش بیشتری نسبت به پیچ استیل 304 داشته باشد و این ویژگی مربوط به خاصیت آهن ربایی این محصول است.

منظور از پیچ استیل نگیر چیست؟

لقب دیگر پیچ استیل 316 پیچ استیل نگیر هستش که این نام مربوط به خاصیت آهن ربایی میباشد که گرید استنلس استیل 316 فاقد آن است و همین موضوع باعث کاربرد آن در صنایع دریایی شده است.

درباره ی دیگر گریدهای استنلس استیل بیشتر بدانید؟

اتصال دهنده های فولادی ضد زنگ 304 و 316 تنها گزینه های مواد موجود برای مصرف کنندگان نیستند. در حالی که سری 300 مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد، سری 400 سختی بالایی را ارائه می دهد. به عنوان مثال، 410 SS دارای محتوای آلیاژ پایینی است، به این معنی که مواد کمتری به ترکیب آن اضافه می شود و در نتیجه محتوای کربن بالاتری دارد. این مقدار کربن افزایش یافته به سری 400 فولادهای ضد زنگ ویژگی های استحکام بیشتری می بخشد و همچنین عملکرد بهتری در دماهای بالا دارد و در عین حال مقداری مقاومت در برابر خوردگی را حفظ می کند. به دلیل محتوای آلیاژ کمتر در سری 400 فولاد ضد زنگ، بست های ساخته شده از این ماده نسبت به قطعات سری 300 قیمت کمتری دارند.